Британската конзервативна партија ќе гласа за доверба на премиерот Борис Џонсон. Ќе му дојдат ли корона-журките до глава?

„Прагот од 15 отсто од парламентарната партија што бара гласање за доверба на лидерот на Конзервативната партија е надминат“, напиша тој во белешката до конзервативните пратеници.

Кон крајот на минатиот месец, извештајот на истражителот за „Партигејт“ ја критикуваше културата на кршење на правилата во канцеларијата на премиерот во Даунинг стрит.
Борис Џонсон

„Во согласност со правилата, денеска, понеделник, 6-ти јуни, ќе се одржи гласање помеѓу 18:00 и 20:00 часот. Гласовите ќе се пребројат веднаш потоа.

Доколку Џонсон ги загуби гласовите меѓу 359-те конзервативни пратеници, партијата ќе избере нов лидер, кој ќе стане и премиер. Ако победи, не може да се соочи со друг предизвик една година според сегашните партиски правила.

Додека Џонсон издржа многу политички бури, тој неодамна се бореше да ја сврти страницата на неколкумесечните етички скандали, особено поради забавите кои ги кршат правилата во владините згради за време на заклучувањето на Ковид-19.

Откритијата дека премиерот и неговиот персонал постојано ги прекршувале ограничувањата што ги наметнаа на Британија во 2020 и 2021 година, предизвикаа бес во земјата. Скандалот сега е познат како „Партигејт“.

Гласањето за доверба ќе даде шанса да се стави крај на месечните шпекулации за раководството на премиерот, рече портпаролот на Џонсон.

„Премиерот ја поздравува можноста да го изнесе својот случај пред пратениците (пратениците) и ќе ги потсети дека кога тие се обединети и фокусирани на прашањата што се важни за гласачите, нема пострашна политичка сила“.

Анкетите покажаа длабоко јавно неодобрување во врска со скандалот, при што големо мнозинство луѓе велат дека Џонсон свесно лажел за „Партигејт“ и дека треба да поднесе оставка.

Кон крајот на минатиот месец, извештајот на истражителот за „Партигејт“ ја критикуваше културата на кршење на правилата во канцеларијата на премиерот во Даунинг стрит.

Истражителот на државната служба Сју Греј ги опиша нападите со алкохол од страна на членовите на персоналот на Даунинг стрит во време кога пандемиските ограничувања ги спречија жителите на ОК да се дружат или дури да ги посетуваат роднините на умирање.

Греј рече дека „високиот лидерски тим“ мора да сноси одговорност за „неуспесите на лидерство и просудување“.

Премиерот рече дека е „понизен“ и ја презеде „целосната одговорност“ – но инсистираше на тоа дека нема да поднесе оставка. Тој ги повика Британците „да продолжат понатаму“ и да се фокусираат на погодената британска економија и војната во Украина.

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трус рече дека го поддржува Џонсон во гласањето за доверба и ги „охрабри“ пратениците од нивната Конзервативна партија да го поддржат.

„Премиерот ја има мојата 100% поддршка на денешното гласање и силно ги охрабрувам колегите да го поддржат“, напиша Трус на Твитер.

„Тој помогна во закрепнувањето од Ковид и ја поддржа Украина против руската агресија. Тој се извини за направените грешки. Сега мора да се фокусираме на економскиот раст“.

Трус се смета за потенцијален наследник на Џонсон.

Британскиот министер за финансии Риши Сунак исто така рече дека го поддржува раководството на Џонсон пред гласањето за доверба.

„Од воведувањето на вакцината до нашиот одговор на руската агресија, премиерот го покажа силното лидерство кое и треба на нашата земја“, напиша Сунак на Твитер.

„Јас го поддржувам денес и ќе продолжам да го поддржувам додека се фокусираме на растот на економијата, справувањето со трошоците за живот и расчистувањето на заостанатите заостанати ковидови“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.