Британските богаташи загубиле 53 милијарди фунти поради КОРОНА кризата

Loading...

Британските богаташи загубиле 53 милијарди фунти поради КОРОНА кризата

Најбогатите Британци загубиле над  52 милијарди фунти во последните два месеца  поради пандемијата на коронавирусот, пишува „Индипендент“ како резултат од ново истражување.

Во 2008 година,за споредба, по светската економска криза богаташите во Британија продолжија да се збогатуваат од година во година, и најбогатите шест меѓу нив повеќе повеќе од 13те милиони најсиромашни Британци. Пандемијата на коронавирусот сега доведе до тоа да илјада најбогати Британци во последните два месеца загубат над 50 милијарди фунти.

Сер Џејмс Дајсон сега се наоѓа на списокот на најбогати. Тој во текот на претходната година заработи околу 3,5 милијарди фунти и со тоа го зголеми своето богатство на над 16 милијарди. Тој останува на врвот на списокот и покрај тоа што се смета дека загубил околу 500 милиони фунти откако се откажа од проектот за електричен автомобил.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...