Британски носач на авиони вреден три милијарди фунти се расипа само неколку часа по лансирањето

Носачот на авиони на кралската морнарица ХМС Принц од Велс се врати во пристаништето откако се урна кај островот Вајт.

Британски носач на авиони вреден три милијарди фунти се расипа само неколку часа по лансирањето

Британската морнарица се обрука откако нејзиниот воен брод вреден 3 милијарди фунти доживеа дефект на пропелерот само неколку часа откако за првпат исплови.

Бродот ја напушти поморската база Портсмут минатата сабота на пат за САД на дипломатски посети и вежби, вклучително и пробни летови со авиони Ф-35Б.

Застана покрај Каналските Острови, а морнарицата во петокот соопшти дека сестринскиот брод ХМС Квин Елизабета, предводник на флотата, ќе отплови следната недела за да ги преземе должностите во САД.

Британски носач на авиони вреден три милијарди фунти се расипа само неколку часа по лансирањето

Набргу откако принцот од Велс, предводникот на НАТО, исплови минатата сабота, беше откриен механички дефект на десната табла.

Поринувањето на бродот тежок 65.000 тони веќе беше одложено претходниот ден поради технички проблем, но сепак беше донесена одлука да заплови.

Носачот неодамна полека отплови во заливот Стоукс во Хемпшир, патувајќи со брзина од четири јазли придружени со влечење за враќање во помирни води.

Извори од морнарицата, кои подоцна го прегледале бродот тежок 65.000 тони, веруваат дека вратилото на пропелерот можеби е оштетено поради недостаток на подмачкување.

Британски носач на авиони вреден три милијарди фунти се расипа само неколку часа по лансирањето
Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.