Британското разузнавање ја негираше Русија

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своите разузнавачи за ситуацијата во Украина, во кој тие ги демантираат руските тврдења за ракетниот напад во саботата врз црноморското пристаниште Одеса.

Русија речиси сигурно ги перцепира противбродските ракети како клучна закана што ја ограничува ефикасноста на нејзината црноморска флота. Поради ова, нивните планови за инвазија се значително поткопани бидејќи Русија реално не може ниту да се обиде да ја преземе Одеса со амфибиско слетување.
Британското разузнавање ја негираше Русија

Британското разузнавање објави: „24. Јули 2022 година, руски крстосувачки ракети го погодија пристаништето Одеса. Руското Министерство за одбрана тврди дека погодиле украински воен брод и складиште на противбродски ракети. Нема докази дека тие цели биле на локациите погодени од проектилите“.

Русија речиси сигурно ги перцепира противбродските ракети како клучна закана што ја ограничува ефикасноста на нејзината црноморска флота. Поради ова, нивните планови за инвазија се значително поткопани бидејќи Русија реално не може ниту да се обиде да ја преземе Одеса со амфибиско слетување.

Русија ќе продолжи да се обидува да ги уништи противбродските способности на Украина, но руското таргетирање веројатно ќе биде поткопано од застарените разузнавачки податоци, лошото планирање и пристапот кон операциите“, велат британското разузнавање.

Да потсетиме, Русија веднаш по нападот и порача на Турција дека не е одговорна за нападот. Рускиот портпарол Дмитриј Песков призна дека Русија е одговорна за нападот, но исто така нагласи дека целта на нападот била воената инфраструктура и дека извозот на жито од клучниот пристанишен град нема да биде засегнат.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.