Брокулата, моќен зеленчук кој ги победува бактериите отпорни на лекови

Брокулата е зеленчук карактеристичен со својот специфичен вкус. Се јадат и плодот и листовите, а содржи бројни витамини како А, Б1, Б2, Е и Ц. Исто така брокулата има и доста влакна и бета-каротен, а помага за дијабетес, за срцето и холестеролот, за болестите на коските, болките, а се смета дека ги убива и клетките на ракот.
Оттаму со право е во групата на едни од најздравите зеленчуци на светот со малку калории, па така помага освен за здравје и за слабеење. Со неа се победува и тешката бактерија на желудникот, хеликобактери, отпорна на лекови.
Брокулата може да се употребува варена, печена, за супа, салати, чорби, ручеци…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.