БРОЈКАТА РАСТЕ: Нови 54 случаи на коронавирусот во Македонија

Loading...

Во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 16, Тетово – 9, Битола и Дебар – по 6, Куманово – 5, Кочани – 3, Гостивар и Струмица – по 2, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Радовиш и Валандово – по 1.
Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 3, Кочани и Гостивар – по 1.
Не се регистрирани починати пациенти.
Направени се 3.764 тестови преку: ИЈЗ-108, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-165, Биотек-144, Систина-86, лабораторија Лаор-410, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност–24, Генеа–3, Никоб лаб-743, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.714.
Досега во земјата се направени вкупно 966.813 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.225 бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.
Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови
Заболени ( Вкупно ) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68858 139
Куманово 8928 46
Прилеп 8338 10
Тетово 7411 106
Битола 6321 11
Велес 547 5
Гостивар 5212 23
Кавадарци 5157 2
Охрид 5026 7
Штип 4964 3
Струмица 4134 8
Струга 2986 5
Кочани 2799 6
Кичево 2609 10
Гевгелија 2196 1
Неготино 2184 0
Свети Николе 1526 1
Ресен 1234 0
Крива Паланка 1227 0
Радовиш 1163 2
Берово 1032 0
Делчево 974 1
Дебар 955 11
Виница 886 0
Пробиштип 789 0
Валандово 671 4
Богданци 494 0
Крушево 490 0
Демир Хисар 400 0
Демир Капија 396 0
Кратово 377 0
Македонски Брод 359 0
Пехчево 269 0
Македонска Каменица 249 0
Дојран 132 0
Вкупно 156225 401

loading...
Loading...