Бројот на жртвите во Бангладеш се искачи на 82 лица

Бројот на загинатите во Бангладеш се искачи на 82 лица, додека повредени се 700 лица кога се сруши зграда во главниот град Дака.„Билансот на жртви сега е 82. Најмалку 700 лица се сместени во болници“, изјави Хиралал Роа, лекар од болничкиот центар Енем, во близина на местото на несреќата.Тој предупредува дека бројот на жртвите може да се зголемува. Во осумкатната зграда, во предградието на Дака, којашто се урна во девет часот по локално време, се наоѓале неколку текстилни работилници.Министерството за внатрешни работи на Бангладеш соопшти дека при изградбата на зградата не биле почитувани прописите.
MaкфаксБројот на загинатите во Бангладеш се искачи на 82 лица, додека повредени се 700 лица кога се сруши зграда во главниот

Пронајдете не на следниве мрежи: