Бројот на загинати во Бангладеш достигна 159

Бројот на загинати во уривањето на зграда во Бангладеш во која беа сместени конфекции се искачи на 159, додека повредени се околу 1.000 лица, покажуваат најновите податоци.Осумкатницата Рана Плаца се урна како кула од карти во средата во Савар, предградие на главниот град Дака. Призорот потсетуваше на силен земјотрес.Текстилните работници отворени изразија загриженост во претходниот ден поради пукнатини на зградата, но нивните шефови ги занемарија предупредувањата и ги повикаа.Знамињата денеска се спуштени на половина копје, а денот е прогласен за ден на национална жалост во чест на жртвите на најголемата индустриска несреќа во Бангладеш.
МакфаксБројот на загинати во уривањето на зграда во Бангладеш во која беа сместени конфекции се искачи на 159, додека повреде

Пронајдете не на следниве мрежи: