БРУТАЛНА ОДМАЗДА НА УКРАИНЦИТЕ Луѓето кои им помагаа на Русите во Херсон завршија врзани за бандери

Украинските војници влегоа во секој агол на Керсон во петокот и за време на викендот, ослободувајќи го стратешкото пристаниште речиси девет месеци по руската окупација. Така, им се отвори можност да се ги обвинат за помагање на непријателот соработниците од нивните редови.

Фотографијата на Асошиетед прес направена во неделата покажува двајца наводни соработници врзани за бандери во новоослободениот град, чекајќи неизвесна судбина.

БРУТАЛНА ОДМАЗДА НА УКРАИНЦИТЕ Луѓето кои им помагаа на Русите во Херсон завршија врзани за бандери

Лондонски Сандеј Тајмс објави дека украинските разузнавачки служби организирале апсења на бројни предавници, честопати држејќи ги зад решетки со недели без обвинение.

Во петокот, украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на соработниците кои останаа во градот по повлекувањето на Русија. Тој ги повика да се предадат со гаранција дека ќе бидат „третирани во согласност со законот и меѓународните стандарди“.

Тој во неделата вечерта објави дека во Керсон веќе се евидентирани 400 случаи на воени злосторства. Зеленски додаде дека „неутрализацијата на саботери“ сè уште трае.

Гувернерот на регионот Керсон, Јарослав Јанушевич, тврди дека Русите минирале речиси онолку долго колку што се повлекувале од градот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.