Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас

Loading...

Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас

БГНЕС јави дека Бугарското Министерство за здравство издаде наредба за задолжителен 14-дневен карантин за лица кои од Северна Македонија ќе пристигнат во таа држава.

Со истата наредба се укинува задолжителниот двонеделен карантин за граѓаните кои пристигнуваат од Босна и Херцеговина и од Црна Гора во Бугарија.

Главниот државен здравствен инспекторат на Бугарија по оценката на епидемиолошката состојба и ризикиот од ширење на Ковид-19 во Бугарија ги предложи овие измени кои стапија на сила веднаш.

Прочитајте уште и:

НЕОФИЦИЈАЛНО: заразени се 6 здравствени работници во болницата 8 Септември

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...