Бугарија: Годишната инфлација во април изнесуваше 14,4 отсто

Инфлацијата за април во однос на март изнесува 2,5 отсто, соопшти Националниот статистички институт. Инфлацијата од почетокот на годината (април 2022 година во однос на декември 2021 година) изнесува 7,8 отсто, а годишната инфлација за април 2022 година во однос на април 2021 година изнесува 14,4 отсто.

Просечната годишна инфлација за периодот мај 2021 – април 2022 година во однос на периодот мај 2020 – април 2021 година изнесува 7 проценти.

Во април 2022 година, во однос на претходниот месец, цените на прехранбените производи поскапеле за 4,5%, на облеката и обувките за 6,4%, на струјата, гасот и горивата, а на домувањето за 1,7%. Поскапи транспортот, лековите.

Цените на забавата остануваат на минатогодишното ниво, но одењето во ресторан или хотел сега чини 2,6% повеќе.

Во април 2022 година цените на: оризот се зголемија за 3,0%, брашното за 4,0%, лебот за 3,1%, тестенините за 1,1%, говедското за 3,2%, свинското за 7,8%, јагнешкото за 12,9%, живината месо – за 10,2%, расипливи и нерасипливи колбаси – за 7,6 и 5,0%, соодветно, мелено месо – за 5,0%, полномасно и млеко со малку маснотии – за 2,8%, соодветно и 1,2%, јогурт – за 4,3%. сирење – за 4,4%, кашкавал – за 3,5%, урда – за 2,8%, јајца – за 5,2%, млечни масла – за 3,9%, масло – за 4,0%, јаболка – за 1,6%, цитрус и јужно овошје – за 1,3%, домати – за 20,8%, зелка – за 5,8%, пиперки – за 16,3%, зрели кромид – за 11,0%, лук – за 2,0%, корен зеленчук (моркови и црвена цвекло) – за 6,9%, маслинки – за 3,0%, леќа – за 4,4%, компири – за 8,9%, шеќер – за 4,7%, оцет – за 2,9%, сол – за 2,8%, минерална вода – за 3,8%, газирани пијалоци – за 0,7%, ракии – за 3,4%, вина – за 1,8%, и други.

Во текот на разгледуваниот месец во групите непрехранбени производи и услуги е забележан пораст на цените на: облека и обувки за 6,2 и 7,0%, материјали за поправка и одржување на станови за 3,3%, јаглен за 4,8%. , огревно дрво – за 2,6%, пелети – за 1,9%, мебел – за 2,9%, фрижидери – за 1,2%, правосмукалки – за 0,8%, детергенти за миење садови – за 5,4%, прашоци за перење – за 2,2%, дизел гориво – од 6,0%, моторен бензин A95H – за 3,5%, моторен бензин A100H – за 3,1%, гас пропан-бутан за LTS – за 2,7%, метан за LTS – за 11,4%, автобуски превоз – за 3,4%, патнички такси – за 1,7 % %, авиопревоз на патници – за 13,2%, весници – за 9,1%, угостителски услуги – за 2,7%, берберски и фризерски услуги – за 1,2%, козметика – за 1,2% и други.

Во април 2022 година цените на лековите се задржаа на нивото од претходниот месец, а медицинските и стоматолошките услуги се зголемени за 0,6 и 0,5%, соодветно.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.