БУГАРИЈА КОНТРА ЗЕЛЕНСКИ – НЕПРИФАТЛИВО Е ДА ЗБОРУВА ВО ПАРЛАМЕНТОТ!

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова се противи на идејата претседателот на Украина, Володимир Зеленски, да се обрати пред бугарскиот парламент.

БУГАРИЈА КОНТРА ЗЕЛЕНСКИ – НЕПРИФАТЛИВО Е ДА ЗБОРУВА ВО ПАРЛАМЕНТОТ!

Потпретседателката на Бугарија Илијана Јотова се противи на плановите украинскиот претседател Володимир Зеленски да им се обрати на пратениците на отворањето на неодамна избраниот парламент во земјата. Таквиот потег би бил дел од политичката игра што само ќе ја наруши нормалната работа на законодавниот дом, изјави таа за новинарите во саботата.

Јотова рече дека смета дека е „неприфатливо“ Зеленски да им се обраќа на бугарските парламентарци во време кога неговата земја минува низ „најтешките моменти“. Таа исто така рече дека целата идеја за такво обраќање не е ништо повеќе од дел од внатрешно политичка борба во Бугарија.

„Како граѓанин почувствував одредено наддавање, играјќи си со политички теми потипични за изборна кампања“, рече таа и додаде дека партиите во парламентот очигледно повеќе се фокусирани на следните избори отколку на формирање нова влада. Составот на кабинетот во Бугарија го одредува парламентот, кој ги избира министрите од редот на нивните заменици.

Коментарите уследија по неодамнешните дискусии за тоа што Зеленски им се обрати на бугарските пратеници преку видео врска за време на отворањето на парламентарната седница, закажана за 19 октомври. Јотова рече дека и претходните дискусии за поканување на амбасадорката на Русија во Софија, Елеонора Митрофанова, на истата воведна седница на парламентот биле дел од внатрешна политичка игра.

„Не очекувам ова да се претвори во дипломатски скандал, никому не му требаат такви скандали, но се прашувам какви луѓе би можеле да создадат таква ситуација“, рече таа. Не е јасно дали Зеленски ќе одржи говор пред бугарските пратеници доколку тој е поканет..

Откако Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, Зеленски постојано им се обрати на различни западни парламенти, вклучувајќи го британскиот Дом на комуните, американскиот Конгрес, полскиот Сејм, германскиот Бундестаг и Европскиот парламент, главно барајќи поголема помош за Украина, вклучително и воена залихи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.