Бугарија ќе користи руска нафта – пристаништето Бургас ќе биде единствено во ЕУ за увоз

Премиерот Кирил Петков во Брисел изјави дека е „многу среќен“ што вчера постигнатиот договор со европските партнери е потврден и дека Бугарија ќе има одложување на купувањето на руска нафта. За нашата земја ќе биде напишан посебен пасус во последното коминике по состанокот на Европскиот совет, во кое ќе биде забележан исклучок „особено за нас до крајот на 2024 година“. Неговиот коментар дојде по договорот постигнат од страна на лидерите на Европската унија за воведување забрана за увоз на руска нафта.

Кирил Петков, премиер на Република Бугарија

Според премиерот, оваа одлука „одлично ја позиционира Бугарија“, со што се дозволува нафтената рафинерија во Бургас, која е во сопственост на руската компанија Лукоил, да се реновира за да може да работи со нешто поразлично од руската нафта. „Бугарија останува единствената земја што има пристаниште, но постои вистинско отстапување, а тоа се должи на разбирањето дека нашата рафинерија е дизајнирана да работи со руска нафта“, рече Петков.

Тој исто така рече дека е задоволен што шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија ќе помине. Според него, тоа ќе прекине голем дел од финансиските текови кон Русија. Лидерите на Европската унија постигнаа политички договор за нов пакет санкции, кој вклучува ембарго на увоз на 90 отсто од руската нафта и нафтени деривати до крајот на годината.

Речиси еден месец откако Европската комисија предложи забрана за увоз на руска нафта, земјите-членки постигнаа компромис откако Унгарија го укина ветото на мерката за прекин на испораките од гасоводот Дружба. Така, ограничувањата ќе го опфатат увозот на руска нафта што пристигнува со танкер, оставајќи ги недопрени количините испорачани во Унгарија, Словачка и Чешка преку комунистичкиот нафтовод од Русија до Источна Европа наречен Дружба. Германија и Полска, кои добиваат количини на северниот огранок на Дружба, доброволно ќе го прекинат увозот до крајот на годината, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен по состанокот на Европскиот совет, кој заврши околу два часот по бугарско време.

Што се однесува до гасот што Русија го суспендираше од Холандија поради неплаќање на испораките во рубљи, Кирил Петков рече дека се очекува Гаспром да го прекине гасот и за Данска, бидејќи тоа е доказ дека односот на Русија кон Бугарија не е посебен и се Европските земји кои одбиваат да платат во рубли се соочуваат со истите постапки од страна на Кремљ.

За Корнелија Нинова одложувањето е „неоспорен успех за Бугарија“

Подоцна вицепремиерката и министерка за економија и индустрија Корнелија Нинова коментираше дека одложувањето на ембаргото за нафта против Русија во Брисел до крајот на 2024 година е „неоспорен успех за Бугарија“. Според неа, разумот преовладувал над екстремниот политички говор. „Националниот интерес на Бугарија е заштитен. Бугарската индустрија и домаќинствата ќе го почувствуваат ефектот од оваа добра одлука за цената“, додаде Нинова.

Бугарија би можела да биде дел од решението за глобалната прехранбена криза.

Запрашан за ризикот од глобална прехранбена криза поради војната во Украина, Петков рече дека Бугарија е главен извозник на жито и може да биде дел од решението. „Како земја сме извозник на оваа многу вредна стока и нема да имаме криза со храна“, рече тој. Премиерот посочи дека на европско ниво се разгледуваат различни опции како „сини коридори“, а едно од решенијата може да биде и пристаништето во Варна. Во тој контекст, Петков посочи дека Бугарија почнува да зазема клучни позиции и да се доживува како водечка земја и дел од решението на проблемот со извозот на жито од Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.