Бугарскиот претседател навести референдум за прашањето на Северна Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев навести дека би можел да свика референдум за ветото на Бугарија за интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ, но негираше дека ќе разговара за ова прашање со францускиот претседател Емануел Макрон.

Ставот на Радев е дека ветото не треба да се укине пред Северна Македонија да ги вклучи Бугарите во нејзиниот устав. „Нема напредок по прашањето меѓу Софија и Скопје, така што нема услови за моја посета на Париз“, рече Радев во средата.

Румен Радев при средба со Канларот Шолц, илустрација

Коментарите на Радев доаѓаат откако бугарските медиуми објавија дека Макрон ги поканил Радев и премиерот Кирил Петков на средба, иако тоа се базира на неофицијални информации. И Петков негира дека ваква покана е упатена.

Франција и Европската комисија инсистираат проблемот да се реши наскоро. Франција инсистира прашањето да се реши пред крајот на нејзиното претседавање со Советот на ЕУ на 30-ти јуни, но шансите Бугарија да се откаже од своето вето пред тоа се мали.

Ставот на Радев е дека ветото не треба да се укине пред Северна Македонија да ги вклучи Бугарите во нејзиниот устав. „Нема напредок по прашањето меѓу Софија и Скопје, така што нема услови за моја посета на Париз“, рече Радев во средата.

„Ја ценам посветеноста на нашите европски партнери, но сакам да видам вистински резултати“, рече Радев, додавајќи дека конечните одлуки не ги носи парламентот, туку народот.

Петков, од своја страна, неодамна укажа на недостигот на напредок во решавањето на споровите меѓу двете земји, истакнувајќи дека ветото треба да се укине со одлука на парламентот.

Според бугарскиот закон, претседателот може сам да свика национален референдум, чиј резултат би бил обврзувачки за парламентот доколку се исполнат законските услови за излезност.

Свикувањето референдум за прашањето за Северна Македонија ќе ја преполни јавната агенда во која доминираат војната во Украина и високата инфлација. 70% од Бугарите се против секакви отстапки за Македонците.

Испитувањата на јавното мислење во Северна Македонија покажуваат слична слика, а повеќето граѓани се противат на отстапките во корист на Бугарија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.