Бугарските топлификатори бараат до 332% зголемување на цената на парното и топлата вода

Топлификација побараа поскапување на парното и топлата вода меѓу 29 отсто во Софија и 332 отсто во Велико Трново. Ова е јасно од објавените изјави на компаниите на веб-страницата на регулаторот за енергетика.

Топлификација-Варна има поднесено предлог за 116% повисока цена, а Топлофикација-Бургас, како и компанијата во Плевен – речиси 170%.

Но, нивните пресметки се направени во март и не ги земаат предвид и надоместоците што ги доделува државата и прекинатите испораки на природен гас од Русија, што ги промени цените на горивата.

Пред една недела во собраниската комисија за енергетика беше сослушан еден од членовите на регулаторот Александар Јорданов за барањата на компаниите.

„Да, има барања за поскапување. Нема барања за намалување на цените. Какви било коментари за барањата за цена пред да го земеме предвид резултатот од надоместокот што го доби компанијата повеќе би ја нарушила перцепцијата на јавноста за тоа што ќе бидат цените“, им рече тој на пратениците.

Ден подоцна министерот за енергетика Александар Николов предупреди на можен двоцифрен скок на цените на парното и топлата вода од 1 јули.

„Топлинските компании имаат различен модел на работа, односно ќе има различен ефект врз крајната цена, бидејќи ефикасноста на управувањето и начинот на работа на самите технолошки решенија се различни. колку и да звучи тешко, не е неочекуван пораст од неколку десетици проценти.Дали ќе се бараат решенија за обештетување на потрошувачите – сигурно.Ова секако ќе се коментира и на ниво на Министерски совет, и на ниво на Вицепремиер – премиер“, рече министерот, цитиран од БНР.

Регулаторот за енергетика е на пат да излезе со свои пресметки колку ќе се променат цените на струјата и топлинската енергија од јули.

Според неофицијални информации, струјата за домаќинствата се очекува да поскапи за околу 3-4 отсто, а парното и топлата вода за земјава во просек ќе поскапат за околу 40 отсто.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.