Вардар се врати во Првата македонска фудбалска лига

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб, Вардар, се врати во прволигашката конкуренција откако го совлада градскиот ривал Скопје со 3:0 (1:0) во баражот за место во Првата македонска лига (ПМФЛ).

Фудбалерите на Вардар влегоа силно мотивирани во натпреварот што се одигра на неутрален терен во Кавадарци, и дојдоа во водство веќе во 4. минута со голот на Дарко Размоски.

Црвено-црните во продолжението на првиот дел пропуштија уште неколку изгледни шанси за гол, а задачата на Скопје да се врати од резултатската негатива дополнително го отежна исклучувањето на Миле Тодоров во 35. минута. Фудбалерот на Скопје доби директен црвен картон откако врати на трибината факел што претходно на теренот го фрлија навивачите на Вардар.

читајте пулс24

Предноста на Вардар ја удвои двојниот стрелец Размоски (49 минута), а десет минути подоцна капитенот Дарко Глишиќ биеше прецизно за конечни 3-0 и десеткратниот македонски шампион по две сезони во второлигашката конкуренција се врати во ПМФЛ.

Претходно нови прволигаши станаа Воска и Гостивар, а во Втората лига се пресели прилепска Победа.

Шампионската титула, прва во клупската историја, ја освои Струга, трофејот во Купот го одбрани Македонија Ѓорче Петров, а настап во европските купови изборија и Шкупи и Шкендија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.