Велевска за геј парадата: Не сакам моите деца да гледаат такви работи

Скопје Прајд 2022 ќе се одржи на 25 јуни, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Годинешниот слоган на „Skopje Pride“ гласи „Излези за љубов“. Парадата на гордоста во главниот град годинава се одржува по трет пат. Првиот „Skopje Pride“ се одржа во 2019 година, а по една година пауза поради ковид пандемијата, втората парада се случи минатото лето. Тогаш илјадници поддржувачи се собраа во главниот град на протест против опресивните политики, хомофобијата и трансфобијата, но и да ги прослават надежите за посолидарно и поправедно општество. 

Токму на оваа тема тимот на естрадниот магазин Бекстејџ  реши да ги праша дел од нашите јавни личности се со цел да дознаат кој е нивниот став околу истото. Дел ги поддржуваат, но дел од нив се против тоа, велат дека не сакаат нивните деца да ги гледаат таквите работи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.