Велика Британија најавува испорака на подводни дронови во Украина

Велика Британија ќе и обезбеди на Украина подводни беспилотни летала кои Киев ќе ги користи за чистење мини бидејќи нацијата останува заклучена во конфликт со Русија, откри во саботата Министерството за одбрана.

Велика Британија најавува испорака на подводни дронови во Украина

Севкупно, ќе бидат испорачани шест подводни беспилотни дронови, додека Велика Британија, исто така, треба да обезбеди соодветна обука за припадниците на украинската војска на британска територија, се вели во соопштението. Министерството продолжи да рече дека три беспилотни дронови ќе бидат обезбедени од залихите во Велика Британија, а уште три ќе бидат набавени од одбранбената индустрија.

Дроновите се дизајнирани да се управуваат „во плитки крајбрежни средини“ на длабочина до 100 метри, посочи министерството, додавајќи дека беспилотните летала треба да ги идентификуваат мините, дозволувајќи и на украинската морнарица потоа да ги извади.

Според соопштението, Велика Британија и САД ќе обучуваат десетици персонал на украинската морнарица за користење на беспилотните летала во текот на следните месеци, при што првата група веќе започнала со вежби.

Активностите за чистење мини добија итност откако Русија и Украина потпишаа договор со посредство на ОН и Турција кон крајот на јули, кој го деблокираше извозот на жито во Црното Море и има за цел да ги одржи безбедните транзитни рути. Во оваа насока, Министерството за одбрана на Обединетото Кралство тврди дека „напорите за извлекување храна од земјата продолжуваат да се отежнати од морските мини оставени од руските сили долж украинскиот брег“.

Испораките на пченица од Украина, главен производител, беа прекинати откако Русија ја започна својата воена операција во соседната држава кон крајот на февруари. Секоја страна ја префрли вината на другата за нарушување на пратките.

Припадниците на украинската војска кои ќе се обучуваат за управување со беспилотни дронови очигледно ќе им се придружат на своите колеги на територијата на ОК. Кон крајот на јули, Кралската морнарица соопшти дека обучувала 80 украински морнари да управуваат со машини на бродови, додека се погрижиле да научат вежби за оружје и контрола на штетата. Во тоа време, морнарицата исто така објави дека на Киев ќе му продаде два ловци на мини од класата Сандаун, кои наскоро ќе бидат пензионирани.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.