Велика Британија треба да биде подготвена „да се бори во Европа“ – началникот на генералшабот на ВБ

Новиот началник на Генералштабот рече дека е „горлив императив“ да се биде способен да ја победи Русија.

Велика Британија треба да биде подготвена „да се бори во Европа“

Британските сили мора да се подготват „да се борат уште еднаш во Европа“, рече новиот началник на Генералштабот, генерал Патрик Сандерс, според неделниот извештај на Скај њуз.

Во писмото до неговите обвиненија, Сандерс, чиј прв ден во новата улога беше на 13 јуни, тврди дека „руската инвазија на Украина“ ја нагласила „суштинската цел на британските трупи да ја заштитат ВБ со тоа што се подготвени да се борат и да добиваат војни на копно. .“

„Сега постои горлив императив да се формира армија способна да се бори заедно со нашите сојузници и да ја победи Русија во битка“, напиша генералот во своето писмо, цитирано низ британските медиуми.

Тој нагласи дека ги презема своите нови одговорности во „новата ера на несигурност“. Тој, исто така, тврдеше дека е првиот началник на Генералштабот од 1941 година „кој ја презеде командата на Армијата во сенка на копнена војна во Европа во која учествуваше континентална сила“.

„Ние сме генерацијата што мора да ја подготви Армијата уште еднаш да се бори во Европа“, рече Сандерс.

Неговите забелешки уследија по острото предупредување од премиерот на земјата Борис Џонсон.

Пишувајќи во Тајмс во саботата, ден по неговото враќање од Киев, Џонсон тврдеше: „Се плашам дека треба да се челичиме за долга војна, бидејќи Путин прибегнува кон кампања на изнемоштеност, обидувајќи се да ја уништи Украина со чиста бруталност“.

Според мислењето на Џонсон, сè сега зависи од „дали Украина ќе може да ја зајакне својата способност да ја брани својата почва побрзо отколку што Русија може да го обнови својот капацитет за напад“ и затоа главната цел на западните поддржувачи на Киев е „да побараат време на страната на Украина“. Тој ги наведе главните чекори за исполнување на оваа цел: натамошно снабдување со оружје, обука на украинските сили, поддршка на „одржливоста“ на украинската држава, развој на алтернативни копнени извозни патишта за Украина и извлекување залихи на жито од украинските пристаништа.

„Знаеме дека Путин нема да застане на распарчување на Украина. Само минатата недела, тој се спореди себеси со Петар Велики и ѝ го наметна на Русија вечното право да ја „врати“ секоја територија населена со „Словени“, доктрина што ќе дозволи освојување на огромни пространства на Европа, вклучително и сојузниците од НАТО“. предупреди британскиот премиер.

Руските власти претходно негираа какви било намери за напад на други земји.

Обединетото Кралство беше еден од клучните европски поддржувачи на Киев во неговата борба против Русија. Велика Британија веќе вети повеќе од 1,3 милијарди фунти (1,6 милијарди долари) економска и хуманитарна поддршка за Украина и му обезбедува на Киев, меѓу другото, повеќе од 5.000 противтенковски ракети NLAW и ракетни системи за повеќекратно лансирање со долг дострел.

Москва постојано го предупредува Западот да не ја „пумпа“ Украина со оружје, велејќи дека тоа само ќе го продолжи конфликтот и ќе создаде дополнителни проблеми. Исто така, јасно стави до знаење дека го смета секое странско оружје на украинската територија како легитимна цел.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.