ВЕНЕТСКИ: Мицко за кој одработуваш со референдумот?

Новинарот Дардан Венетски му пиша на лидерот на опозицијата Христина Мицкоски и воедно го праша дали сериозно мисли дека ќе успее да мотивира 920.000 гласачи да излезат на референдум?

МИЦКО, СЕРИОЗНО МИСЛИШ ДЕКА ЌЕ УСПЕЕШ ДА МОТИВИРАШ 920.000 ГЛАСАЧИ ДА ИЗЛЕЗАТ НА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДА СЕ ПОНИШТИ ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО?

Како да те советувале Заев или Пендаровски. Незнам кој те советувал, но неможе да незнаеш дека според проценките во земјава нема повеќе од 1.400.000 граѓани.

Неможе да незнаеш дека ќе те бојкотираат сите албански партии, како и СДС со сите негови сателити.

Неможе да незнаеш дека досега ниту една партија не собрала повеќе од 500.000 гласа.

Со оглед на ова, оптимизмот ти е само зелена илузија. Ќе бидам пресреќен ако грешам и ако успееш. Но дали знаеш што ќе се случи ако проценката ти е зелена?

  1. Ќе го зациментираш договорот за добрососедство.
  2. Ќе ги легитимираш сите антимакедонски одлуки на оваа ненародна власт.
  3. Ќе ги мотивираш твоите пратеници да гласаат за уставни измени.
  4. Ширум ќе ги отвориш вратите за бугаризација. Конечно,
  5. Лично ти ќе станеш соучесник во злосторот према македонскиот народ и тоа со умисла.

ЗАТОА ДОДЕКА Е ВРЕМЕ ПОВЛЕЧИЈА СВОГАТА ЗЕЛЕНА ОДЛУКА, А ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА РАСКИНУВАј ГО КОГА ЌЕ СТАНЕШ ПРЕМИЕР.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.