Видео: Летал на облак од балони над вода полна со ајкули

Loading...

Авантурист од Јужна Африка летал на облак од балони над вода полни со ајкули.
Врзан за балони полни со хелиум, тој полетал над островите Робен во Кејптаун, каде што Нелсон Мандела поминал 18 години во затвор.
Мет Силвер Веленс летал над Атлантскиот Океан, не плашејќи се од мноштвото на ајкули кои биле во водата под него.
Веленс бил носен од 200 балони во различни бои. Над Атлантикот летал речиси еден час, а поминал околу осум километри.
Условите во кои летал биле екстремно лоши, бидејќи врнело и видливоста била слаба.
Акцијата инаку била од хуманитарен карактер, бидејќи Веленс сакал да помогне да се соберат пари за изградба на болницата за деца во Јоханесбург, кој ќе го носи името на Нелсон Мендела.
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Авантурист од Јужна Африка летал на облак од балони над вода полни со ајкули.
Врз

loading...