(ВИДЕО) Робот му искрши прст на момче на шаховски турнир во Москва. Дали е ова почеток на ТЕРМИНАТОР?

Роботот кој е програмиран да игра шах, во текот на шаховската партија на Отвореното првенство во Москва, му скрши прст на момче кое му е противник.

(ВИДЕО) Робот му искрши прст на момче на шаховски турнир во Москва. Дали е ова почеток на ТЕРМИНАТОР?

Ова го потврди и претседателот на Московската шаховска федерација Сергеј Лазарев за новинската агенција ТАСС по инцидентот кој се случи минатата недела.

Младиот шахист одлучил да ја заврши партијата, но неговите родители најавија тужба.

читајте пулс24

И од федерацијата велат дека треба да се вградат дополнителни безбедносни протоколи, иако овој робот игра шах 15 години, апсолутно е безбеден и дека ова е единствениот инцидент на кој се сеќаваат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.