(ВИДЕО) Страшни сцени во училиштето во Трстеник: Учениците ја исмејуваат наставничката и снимаат се

Во инцидентот во Техничкото училиште во Трстеник учествувале тројца ученици кои го понижиле професорот, целата работа ја снимиле со мобилен телефон, а подоцна ја објавиле на социјалните мрежи.

На видеото може да се види како еден ученик разговара со професорката и се расправа со неа, додека друг приоѓа одзади и го изблекува нејзиното столче, додека третиот сето тоа го снима со мобилен телефон.

(ВИДЕО) Страшни сцени во училиштето во Трстеник: Учениците ја исмејуваат наставничката и снимаат се

Оваа „шега“ заврши, за среќа, без посериозни последици за жртвата на насилство, која не се здоби со сериозни повреди, но срамното однесување на учениците ја изложи на страшно понижување. Можеби полошо од каква било повреда е смеата на бездушните ученици кои уживаат да ја мачат наставничката.

Како што изјави за РТС директорот на Техничкото училиште каде се се случило, против „шегобиецот“ е поведена дисциплинска постапка.

„Тоа се случи во паралелка каде што немаме безбедносни камери. Ги презедовме сите законски мерки. Писмено ги известивме родителите и сите потребни институции, управата на училиштето и поведов воспитно-дисциплинска постапка и кога ќе се утврдат сите факти, учениците ќе бидат казнети со одредена дисциплинска мерка“, вели Милан Глиџиќ, директор на техничкото училиште.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.