Вирџин Атлантик ја симна забраната за тетоважи на кабинскиот екипаж за да им дозволи на стјуардесите да покажат малку мастило

На кабинскиот екипаж за Virgin Atlantic сега ќе им биде дозволено да прикажуваат тетоважи, откако авиокомпанијата во Обединетото Кралство објави релаксација на својата политика пред новата кампања за регрутирање.

Copyright  Courtesy Virgin Atlantic

Авиокомпанијата, основана од британскиот милијардер Ричард Бренсон, претходно им забрануваше на униформираните вработени да ги прикажуваат своите тетоважи.

„Но, сега, вработените можат да го покажат своето мастило пред светот, додека сè уште ја претставуваат Virgin Atlantic во нивната униформа“, соопшти авиокомпанијата во вторникот, тврдејќи дека е првиот превозник во Велика Британија што дозволува видливи тетоважи.

Вирџин Атлантик за Euronews Next изјави дека до денес, униформираните вработени морале или да ги прикријат видливите тетоважи со пудра или шминка, или да бараат посебна кошула со долги ракави наместо стандардната верзија со кратки ракави додека се на должност.

„Многу луѓе користат тетоважи за да ги изразат своите уникатни идентитети, а нашите колеги кои се соочуваат со клиенти и униформирани не треба да бидат исклучени од тоа, ако сакаат“, рече во соопштението Естел Холингсворт, главниот директор на Virgin Atlantic.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.