ВИСОКОКАТНИЦИТЕ СТАНАА ПРАШИНА ЗА 10 СЕКУНДИ: Погледнете како изгледаше уривањето на 100 метри високите нелегални КУЛИ (ВИДЕО)

По наредба на индиските власти, два нелегално изградени облакодери се урнати за помалку од десет секунди во близина на главниот град Њу Делхи, јавуваат локалните медиуми.

ВИСОКОКАТНИЦИТЕ СТАНАА ПРАШИНА ЗА 10 СЕКУНДИ: Погледнете како изгледаше уривањето на 100 метри високите нелегални КУЛИ (ВИДЕО)

РАСПИШУВАЊЕ НА ОБЛАКОДЕРИТЕ ВО ИНДИЈАФОТО: ПЕЧАТЕН ЕКРАН Твитер
Висококатниците, кои се високи 103 метри и имаат 850 ненаселени станови, се урнаа по детонацијата на стратешки поставени експлозиви, пренесува Ројтерс.

Локалните власти изјавија дека за уривањето биле употребени повеќе од 3.700 килограми експлозив.

Некои згради во близина се покриени со бела пластична обвивка за да се заштитат од летечки отпад по уривањето.

За акцијата за уривање беа ангажирани десетици полицајци и лица за брза помош.


На илјадници луѓе претходно им беше наредено десет часа да ги напуштат становите во предградието на индиската престолнина.

Индискиот Врховен суд нареди рушење на кулите поради дивоградба минатата година. Уривањето згради во Индија е ретко, и покрај дивоградбите, пренесува британската агенција.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.