Витаминска БОМБА: Салата со зелка и пилешко!

Салата од зелка и пилешко е совршена витаминска бомба што ќе ве засити и зајакне вашиот имунитет.
Состојки:
1. пилешко бело месо
2. 300 гр цвекло
3. 300 гр зелка
4. мајчина душица
5. 150 гр сино сирење
6. децилитар маслиново масло
7. црвен кромид
8. ким
9. лимон
10. сол
11. пиперка
12. 50 гр ореви


Подготовка:
Гответе ја цвеклото заедно со мајчина душица и ким, а потоа излупете ги и исечете ги. Коцкајте го пилешкото и пржете додека не порумени. Посипете ја цвеклата со маслиново масло и сок од лимон, додадете сол, бибер и малку повеќе ким. Исечете го кромидот на прстени, а сирењето на помали парчиња и измешајте со цвекло и пилешко. Бланширајте ја зелката и истурете ја салатата на лисјата, а потоа посипете ја со грубо исецкани ореви.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.