ВИТКИ КАКО ЏЕНИФЕР АНИСТОН! Диетата 5:5:5 за брзо слабеење: Симнува 3 килограми за две недели

Loading...

Ако некој ви каже дека можете да изгубите тежина со диета во која јадете пет оброци дневно, што би одговориле? Невозможно?
Верувајте дека е можно, бидејќи таков план смислила нутриционистката Анџела Дауден, авторката на диетата за која вели дека е најлесната и најздравата на светот. Нејзината цел беше да ги спречи килограмите што ќе ги изгубите да се вратат, така што нема јо-јо ефект за кој многумина се жалат.
Планот на исхрана се базира на пет оброци кои секогаш се земаат во редовни интервали. Секој треба да содржи 80 грама овошје или зеленчук, но треба да се внимава да бидат оние видови кои содржат повеќе влакна и помалку јаглехидрати. Пример за такво мени би било: за појадок, грст боровинки, капини или јагоди, со едно киви и обезмастено јогурт; за ручек варена или печена риба со салата и за вечера посен стек со прилог од зеленчук. За ужина може да се јаде една банана или грст јаткасти плодови.
Порциите за ручек и вечера треба да бидат скромни, а не се дозволени грицки меѓу оброците, како и алкохол и слатки безалкохолни пијалоци.
Нутриционистот вели дека токму овој план е причината што Џенифер Анистон има витка фигура со децении – актерката јаде пет мали, но хранливи оброци дневно. А нејзиниот колега Ентони Хејнс тврди дека човечкото тело е предодредено токму за таква диета, а не да јаде два обилни оброци дневно. Големите оброци предизвикуваат и надуеност, гасови и други заболувања.

loading...
Loading...