Ви се оди во тоалет, но нема никаде во близина? Еве како да го измамите сопствениот мозок!

Овие практични совети ќе ви го олеснат животот!
Основните човекови потреби мора да бидат исполнети, но сигурно ви се случило многу пати во вашиот живот поради ситуацијата и околностите мора да ги одложите.

Сите ние, барем неколку пати, имавме ситуација кога чувствувавме неверојатна потреба да го испразниме мочниот меур, но тоалетот не е во близина.

Но, знаете ли дека можете да го измамите на вашето тело и за кратко време да заталкате со вашите размислувања на некои пожешки теми?

Во низата на телесни измами што можете да ги користите во „критични“ ситуации, ова е онаа што ќе ја примените кога имате очајна потреба од тоалет. Едноставно дозволете вашите мисли да се насочат кон сексуалните задоволства. Ова ќе им помогне и да им даде сигнал на вашиот мозок да се релаксираат со притисок врз мочниот меур. Кој би помислил дека сексуалната возбуда може да биде ефективна во итен случај?

Уште еден бесплатен „лек“ на списокот за забоболка, затнат нос и немир, е кромидот. Оставете го кромидот покрај креветот и ќе се ослободите, барем делумно, од наведените проблеми.

Ако имате вртоглавица додека лежите во кревет, се препорачува да ја спуштите едната нога на подот. Значи, само стави ногата на земјата и вртоглавица треба да биде поблага или ќе исчезне целосно. Ова ќе му помогне на вашиот мозок да ја врати рамнотежата.

Ако страдате од несоница, обидете се да земете длабок здив, а потоа полека да издишете. Повторете го процесот некое време и сонот веднаш ќе дојде освен ако имате голем здравствен проблем со несоница.

Не можете да го запрете чешањето од каснување од инсекти? Обидете се да нанесете малку дезодоранс на местото на убодот.

Особено тинејџерите имаат проблем со мозолчиња и акни, а докажано е и ефикасно, дека после туширање со млака вода, не заборавајте да го измиете лицето со ладна вода. Студената вода ќе ги затвори порите и ќе спречи влегување на нечистотија и микроби во кожата.

И уште еден лек за несоница. Обидете се да трепкате што е можно побрзо една минута пред спиење.

Овој совет злато вреди за учениците и студентите. Ако сакате да запаметите некоја информација, проитајте ја само пред спиење, и ќе ја знаете на памет кога ќе се разбудите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.