Вкусен колач од само 4 состојки

Loading...

Потребни состојки:
1 пакување лиснато тесто
4 јаболка
шеќер
цимет
Подготовка:


Исечете го тестото во ленти со дебелина од три прста и развлечете ги да бидат тенки. Не ги лупете јаболката, само исечкајте ги на многу тенки полумесечини.
Поставете лента тесто на работната површина, а потоа наредете парчиња јаболко, па преклопете (како на сликата).
Потоа завиткајте ја целата лента така што ќе добиете роза, ставете ја во калап за мафини и печете околу 25 минути во рерна загреана на 200 степени.

loading...