Вкусен крем од кајсии и праски кој ќе ве разлади подобро и од сладолед

Од најслатките кајсии и праски може да направите брзо слатко задоволство кое ќе ве разлади во овие топли денови.
За подготовка на вкусниот крем потребни ви се:
– 3 поголеми праски ;
– 8 кајсии;
– 2 децилитри млеко;
– 30 грама шеќер;
– сок од половина лимон.


Измешајте го млекото и шеќерот и ставете го на загреана рингла додека шеќерот не се стопи. Праските и кајсиите излупете ги, исечете ги на коцки и додадете ги во смесата. мешајте уште две до три минути непрекинато.
Тргнете ги од ринглата и оставете ги да се изладат. Додадете сок од половина лимон и измешајте го кремот во блендер. Ставете ја смесата во чинии или чаши и послужете ги ладни со додаток на друго овошје по желба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.