Вкусен милиброд со џем од јагоди

Loading...

Потребни состојки:
150 мл млеко
150 мл јогурт
100 мл масло
50 гр шеќер
1 квасец
600-700 гр брашно
Џем


Начин на подготовка:
Измешајте ги течните состојки со сувите во средно меко тесто. Постепено додавајте брашно. Оставете го тестото да нарасне па поделете го на 2 дела. Секој дел расукајте го во правоаголна кора и премачкајте со џем. Свиткајте ги ролатите и наредете ги на хартија за печење во модли или тава. Печете на 180 степени додека да добијат златно-кафеава боја.

loading...