Вкусни и многу здрави: Црешите имаат подобар ефект од аспиринот

Црешите векови наназад се познати како овошје на добар глас кои имаат многу лековити својства.
Црешите се многу богати со антиоксиданси, а истражувањето покажало дека поволно влијаат на превенција од срцеви болести, здравјето на коските и смируваат болка. Покрај антиоксидансите за тоа се заслужни и флавоноидите кои ги содржат исто така во висок процент.
Се верува дека поради големата количина антоцијанин ова овошје може да ја смири болката и дека грст од овие плодови има подобар ефект од еден аспирин.
Поради големата количина бор, магнезиум и калциум црешите се добри чувари на нашите коски. Комбинацијата од антиејџинг оксиданти, растителни влакна, витамини и минерали ја прочистува крвта и го подигнува нивото на енергија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.