Владата на Северна Макединија е добар партнер во спроведувањето на агендата за евроинтеграција на земјата


Северна Македонија ги направи сите неопходни реформи за да ја отвори првата врата кон ЕУ, а Владата има капацитет да го направи тоа што треба за земјата да стане полноправна членка на Унијата, изјави заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан – Габриел Ескобар, на настан посветен на евроатлантската иднина на регионот одржан синоќа во Атлантскиот совет во Вашингтон.

Ескобар подвлече дека македонската Влада е добар партнер во спроведувањето на агендата за евроинтеграција на земјава.

„Тие се добар и посветен партнер и ќе обезбедат придобивки и за ЕУ“, рече тој.

Според него, процесот на пристапување треба да биде побрз, потенцирајќи ги внатрешните грижи во Унијата.

„Има гласачи кои навистина се грижат што би направило проширувањето за нив. И мислам дека тоа е работа за сите нас – да ги убедиме дека Европската Унија ќе биде посилна и ќе биде попросперитетна со овие земји“, рече Ескобар, алудирајќи на Македонија и Албанија.

Според него, кризата во Украина само ја покажала зголемената итност за решевање на проблемите во регионот, како оние меѓу Србија и Косово, како и потребата да се забарзаат процесите што ќе го придвижат регионот во вистинската насока.

Тој исто така потсети дека САД ќе воведат дополнителни чекори за да се санкционираат корумпираните официјални лица од Балканот и за нивно отстранување од одговорните позиции.

„Апсолутно. Тоа е важна алатка. Ефективна е. Мислам, не само што беше ефективно да се санкционираат поединци, туку ако погледнете дел од наративот што Министерството за финансии (на САД) го објавува заедно со одлуката, ќе ја видите длабочината на корупцијата“, рече Ескобар.

Тој го нагласи примерот со Босна и Херцеговина, каде политичари активно координирале и соработувале со организирани криминални групи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.