Внесете го овој зачин во исхраната и гледајте како здравјето ви се подобрува, а килограмите заминуваат

Loading...

Се добива од вулкански области на Пакистан и Индија, а се користи во индиската кујна како зачин, кој ѝ дава специфичен вкус на храната.
Внесете го овој зачин во исхраната и гледајте како здравјето ви се подобрува, а килограмите заминуваат
За морската сол знаеме со децении, хималајската сол стана популарна во последните неколку години, но дали знаевте дека има и црна сол?
Ако ја вклучите во вашата редовна исхрана, вашето тело ќе ви биде благодарно. Нутриционистите препорачуваат по една лажичка на ден како додаток во оброците и ќе забележите подобрување на здравјето за краток временски период.
Според нутриционистите, таа е вистински еликсир на здравјето и убавината, а придобивките за организмот се многубројни.
Црната сол се нарекува и индиска, и токму во оваа сол лекарите им ја препишуваат на пациенти кои имаат висок крвен притисок.


Бидејќи содржи мала количина на натриум, тоа не создава ризик од зголемување на крвниот притисок и затоа е многу подобра опција од морска сол. Исто така, се препорачува за ослободување од металоиди и гасови во цревата.
Црна сол за слабеење
Поради можноста за деградација на липидите и ензимите, оваа сол е многу ефикасна во намалувањето на масните наслаги. Едноставно заменете ја кујнската сол со црна сол и гледајте како ги снемува килограмите.
Здрава коса
Таа е одличен сојузник во борбата против опаѓање на косата. Почнете да правите маски за коса и придобивките ќе ги забележите при редовно користење.
Минералите содржани во неа ќе влијаат на растот и зајакнувањето на косата. Покрај тоа, оваа сол ќе ја направи косата посјајна и погуста.
Нутриционистите препорачуваат да пиете чаша сок од домати еднаш дневно и во неа да додадете една лажица од оваа сол.
Мазна и здрава кожа
Црната сол е моќен сојузник во здравјето на кожата. Наместо разни хемикалии, средства за чистење и спа третмани, изберете третман со оваа сол што можете да го направите и во вашиот дом. Само додајте малку сол во вашата купка.
Таа, исто така, дејствува како средство за лекување и е особено добра за испукани пети, отечени нозе и какви било габични инфекции на нозете.
Направете солена бања и потопете ги болните нозе во таа вода, оставајќи ја болката да исчезне. Најдобро при овој третман е да користите ладна или млака вода.

loading...
Loading...