Внимателно размислете во кој месец да правите свадба: Секој има свое значење, некои нема да ви се допаднат

На балканските простори некогаш се верувало дека секој месец има свое значење и според него се одредува успехот на бракот.
Јануари
Кој ќе стапи во брак додека годината е нова – тој ќе биде заљубен, добар и искрен.
Февруари
Кога февруарските птици спијат, не се венчавај, туку плаши се од својата судбина.
Март
Ако се омажиш/ожениш во периодот кога дува мартовски ветер, ќе имаш и уживање и солзи.


Април
Ако сте во можност, венчајте се во април. Тоа е идеално уживање и за него и за неа.
Мај
Секоја свадба која се одржала во месец мај била несовршена.
Јуни
Ако се омажиш во период кога растат јунските рози, ќе мора да обиколиш и копно и море заради партнерот.
Јули
Оние кои ќе се венчаат во јули ќе мора да работат само за да се прехранат.
Август
Оние кои се венчани во август ќе поминат низ големи промени во текот на животот.
Септември
Склучувањето на брак во црква во овој месец ќе ви донесе богат и добар живот.
Октомври
Ако се омажиш или ожениш во овој месец, љубовта ќе расте, но богатството ќе се намалува.
Ноември
Ако се венчате во темниот ноември, можеби ќе треба време, но уживањето ќе дојде.
Декември
Кога ќе падне првиот снег, омажи/ожени се и заколни се на искрена љубов која ќе трае.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.