ВНУКОТ НА КЕНЕДИ ДОБРОВОЛЕЦ ВО ​​УКРАИНА По враќањето Конор напиша: Бев подготвен да умрам, ми се допадна да бидам војник

Американската мрежа CBS објави дека Конор Кенеди, член на познатиот клан Кенеди, учествувал во војната во Украина на страната на Киев. Така Конпор Кенеди (28) повторно се најде на насловните страници, откако во 2012 година излегуваше со познатата пејачка Тејлор Свифт.

Конор на Инстаграм откри дека учествувал во борбени операции во редовите на Меѓународната легија. Тој објави и слика од која е тешко да се заклучи дали навистина е тој, а од оваа информација се оградија и CBS News, бидејќи немаше независна потврда дека Конор навистина бил во војна.
ВНУКОТ НА КЕНЕДИ ДОБРОВОЛЕЦ ВО ​​УКРАИНА По враќањето Конор напиша: Бев подготвен да умрам, ми се допадна да бидам војник

Конор Кенеди е внук на Роберт Кенеди, кој беше секретар за правда во владата на неговиот брат Џон Кенеди, тогаш претседателски кандидат и кој беше убиен од Палестинецот Сирхан Сирхан.

Конор на Инстаграм откри дека учествувал во борбени операции во редовите на Меѓународната легија. Тој објави и слика од која е тешко да се заклучи дали навистина е тој, а од оваа информација се оградија и CBS News, бидејќи немаше независна потврда дека Конор навистина бил во војна.

Како што е наведено, тие се обратиле до Легијата, одбранбените институции на Украина и самиот Кенеди за коментар и чекаат одговор.

Во својот пост, Конор рече дека сака да ги охрабри другите да преземат акција. Тој призна дека немал воено искуство и дека не бил добар стрелец, но можел да носи тешки работи и брзо учел.

  • И јас бев подготвен да умрам таму. Набрзо се согласија да ме испратат на североисточното бојно поле, напиша Кенеди.

Тој не ги прецизираше датумите на престојот на бојното поле, истакна дека не било долго, но дека многу видел и многу почувствувал.

  • Ми се допадна да бидам војник, повеќе отколку што очекував. Тоа е страшно. Но, животот е едноставен, а наградите, кога ќе најдете храброст и ќе направите добро, се значителни. Моите пријатели таму знаат зошто морав да се вратам дома.

Секогаш ќе им бидам должен за примерот што ми го дадоа. Знам дека сум среќен што се вратив, но повторно би ги преземал сите ризици што ги презедовме.

Оваа војна, како и сите други, е страшна. Луѓето што ги запознав беа најхрабрите што сум ги сретнал. Моите колеги легионери – кои дојдоа од различни земји, средини, идеологии – се вистински борци за слобода. Како граѓаните што ги запознав, од кои многумина изгубија се во долгата борба против олигархијата за демократија. Тие знаат дека ова не е војна меѓу еднакви, тоа е револуција.

И тогаш, како заклучок, младиот Кенеди оди уште подлабоко во политиката.

Оваа војна ќе ја обликува судбината на демократијата во овој век. Може многу да се каже за политиката поврзана со таа војна и улогата на западните влади“, објаснува Конор и заклучува:

Засега само ќе ве поканам да помогнете како поединци. Придружете се на Легијата, помогнете на граница или испратете медицински материјали. Секој ден некој таму жртвува се за траен мир. Не може да се бара од нив да дејствуваат сами“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.