Воена состојба од денеска во четирите украински региони кои Путин ги припои кон Русија

Воената состојба во областите на ДНР, ЛНР, Керсон и Запорожје предвидува евакуација на економски, социјални и културни објекти, како и привремено преместување на жителите во безбедни области, воведување посебен режим за влез и излез од територија, како и ограничување на слободата на движење на неа.

Воена состојба од денеска во четирите украински региони кои Путин ги припои кон Русија

Воена состојба е на сила во украинските региони, кои на референдумот гласаа за приклучување кон Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера на состанокот на Советот за безбедност на Русија најави дека треба да се формираат штабови за територијална одбрана во самопрогласените Луганска и Доњецка народна република, како и во областите Запорожје и Херсон, пренесува РИА Новости.

Како што рече, шефовите на тие области ќе добијат дополнителни овластувања за обезбедување безбедност.

– Да ве потсетам дека во Доњецката Народна Република, Луганската Народна Република, како и во регионите Керсон и Запорожје, пред да се приклучат на Русија, имаше вонредна состојба.

И сега треба да го формализираме овој режим во рамките на руското законодавство. Затоа, го потпишав указот за воведување воени одредби во овие четири субјекти на Руската Федерација. Веднаш ќе биде испратен на одобрување до Советот на Федерацијата – рече Путин.

Воената состојба во областите на ДНР, ЛНР, Керсон и Запорожје предвидува евакуација на економски, социјални и културни објекти, како и привремено преместување на жителите во безбедни области, воведување посебен режим за влез и излез од територијата. , како и ограничување на слободата на движење по него, конфискација на имотот неопходен за потребите на одбраната со последователна исплата од државата, забрана за напуштање на граѓаните од државата.

Од 23 до 27 септември се одржаа референдуми во самопрогласените Луганска и Доњецка народна република, како и во областите Запорожје и Керсон за присоединување кон Русија.

Потоа во Москва се одржа церемонијата на потпишување на договорот за пристапување на нови територии кон Руската Федерација.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.