ВОЛСТРИТ ЖУРНАЛ: Украина бара од САД ракети со долг дострел

Последната листа на желби на Украина за американско оружје, наводно, вклучува повторување на барањето за тактички балистички ракети со поголем дострел. Вашингтон претходно одби да испрати такво оружје, поради страв од ескалација на конфликтот со Русија.

Во оптек е документ кој предвидува ескалација на војната:

Украинскиот стратешки документ сугерираше дека ескалацијата на конфликтот е неизбежна. Се предвидуваше дека Русија ќе распореди нуклеарно оружје против Украина и ги повика западните поддржувачи на Киев превентивно да ги искористат „сите средства што им се на располагање“ против Русија.
Украина бара од САД ракети со долг дострел – WSJ

Армискиот тактички ракетен систем, или ATACMS, може да биде истрелан со повеќекратни ракетни системи за лансирање M142 HIMARS и M270 MLRS, кои Украина веќе ги има. Но, во споредба со редовните, тој има значително поголем домет од околу 300 километри.

Ракетите се меѓу 29-те типови на вооружени системи и муниција што Киев се обидува да ги добие од САД за да се бори против Русија следната година, објави во понеделникот Волстрит журнал. Списокот, кој беше споделен со американските законодавци и кој го проучуваше весникот, вклучува и тенкови, беспилотни летала, артилериски системи, противбродски ракети Харпун и 2.000 редовни ракети за системите HIMARS/MLRS, според извештајот.

Украинските власти долго време бараат од САД да им дадат оружје со поголем дострел, вклучувајќи го и Армискиот тактички ракетен систем (ATACMS). Ракетниот комплекс земја-земја беше конкретно именуван во главниот документ за воена стратегија објавен во украинските медиуми минатата недела, во коавторство на врховниот командант на украинските сили, Валериј Залужни. Една од клучните точки на написот беше дека на Украина ѝ треба оружје со поголем дострел за да влијае на руската политика, преку вршење притисок врз нејзиното цивилно население.

Повеќето Руси, напишаа украинските стратези, ја доживуваат воената акција во Украина како нешто далечно и „поради тоа руските граѓани не ги сфаќаат загубите, поразите и најважното од оваа војна како акутни“, Залужни и неговиот коавтор, поранешниот командант на јуришните трупи Михаил Забродски, тврдат. Во написот се наведува дека целта на украинската војска следната година е „да ги направи тие чувства повлијателни, без оглед на оддалеченоста до целите“.

Вашингтон и Киев претходно соопштија дека САД ја условиле својата воена помош за Украина со нејзиното ветување дека нема да го користи оружјето против руска територија. Вашингтон одби да обезбеди системи за оружје со поголем дострел, наведувајќи ја загриженоста дека Москва ќе го сфати како голема ескалација, што потенцијално ќе го вовлече НАТО директно во конфликтот.

Украинскиот стратешки документ сугерираше дека ескалацијата на конфликтот е неизбежна. Се предвидуваше дека Русија ќе распореди нуклеарно оружје против Украина и ги повика западните поддржувачи на Киев превентивно да ги искористат „сите средства што им се на располагање“ против Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.