Вонредна вест: Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД

Loading...

Венецуела ги прекинува дипломатските односи со САД, поради мешањето во внатрешните работи и обидот за предизвикување на државен удар. На дипломатските претставници на САД им се дадени 72 часа да ја напуштат земјата.
Мадуро го објави својот потег во живо пред насобрани поддржувачи кои го извикуваа неговото име.


Претходно Трамп го призна како претседател на државата самопрогласениот лидер Гуадо. Аргентина, Бразил, Костарика, Еквадор, Гватемала, Чиле го следеа овој потег на Трамп. Мексико не се придружи. Боливија пак го поддржа Мадуро…

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...