Во Белград почина Ѓорѓи Желчески од дуетот Селимова – Желчески

Loading...

На 82 годишна возраст во Белград почина познатиот пејач Ѓорѓи Желчески од дуото Селимова-Желчевски.

Социјалните мрежи и обожавателите на неговата музика се простуваат од својот идол.

Желчески е роден во Прилеп 1938 година. Кариерата ја почнал како солист во Радио Скопје. Во 1959 година се запознал со пејачката Кевсер Селимова, со која по две години почнал да пее во дует. Заради неа и се преселил во Белград. По неколкугодишна врска, се венчале и ја добиле ќерката Ана.

Да се потсетиме на нивната музика уште еднаш…

Следете не на Фејсбук. Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!! За 5Г контроверзата ПРОЧИТАЈТЕТУКА.
loading...