Во Белград се појави мурал на Северина и нејзиниот син, кој за неколку часа собра повеќе од 100.000 реакции: „Тортурата трае речиси 11 години“

Под фотографијата од муралот на авторката Црна Једра, Северина се повика на одлуката на Врховниот суд

Во Белград се појави мурал на пејачката Северина и нејзиниот син Александар . Северина го сподели на Инстаграм и се заблагодари на авторот кој на социјалната мрежа е под името Црна Једра. Заедно со муралот, Северина се повика на одлуката на Врховниот суд на Република Хрватска за поништување на пресудата на Жупанискиот суд во Сплит од август 2021 година, според која е одлучено детето да биде со таткото две недели. , потоа со мајката две недели.

„Го носам откако беше мала капка на мојата дланка. Откако се роди, бевме само ние двајца. Прв заб, прва температура, први чекори. Тато повремено се појавуваше (како и денес) и си заминуваше. И тогаш одеднаш реши да стане татко. Оттогаш, речиси 11 години, траат тортурата и агонијата на моето дете и јас. Сослушувања, рочишта, распити, извештаи, вештачења“, напиша Северина на Инстаграм.

View this post on Instagram A post shared by Severina (@severina)

„Знаеш дека не си направил ништо лошо. И не можеш да веруваш дека тоа ти се случува повторно. И тоа не е твоја вина. Никогаш не сум го кренала гласот на моето дете, а камоли за такво нешто. Апсолутно нема причина детето да не живее во домот каде што е родено, со мене, со баба му, со луѓе кои ги познава од раѓање“, продолжи пејачката.

„Сега врховните судии ја дадоа својата пресуда. Кренаа рака во името на моето дете кое никогаш не го виделе, со кое никогаш не разговарале, кое има свој живот, свои мисли и кое трпи тортура, а јас заедно со него. Не дека сега од мене треба да се бараат неправилности во одлуките на Врховниот суд, не дека од мене треба да се бараат повеќе неправилности, особено оние што се спротивни на постоечката практика…“, напиша Северина.

„Јас сум мајка. Тој е моја капка на дланка и за него ќе се борам до последната капка крв. Мојата капка на дланка. Моето дете живее и оди на училиште во Загреб, за разлика од неговиот татко. Се срамам од оваа земја што му прават такви работи на дете, што не смеам да зборувам за тоа за да не навредам некого“, додаде пејачката.

„Поедноставено, ова всушност значи дека повторно ќе го видам моето дете кое го родив, одгледано, образовано, кое живее со мене од раѓање, во вторник и четврток од 16 до 20 часот и секој втор викенд, сабота и недела, напиша таа.

„Јас ја поминав целата голгота на хрватското правосудство, па ќе ја поминам и оваа на Врховниот суд. Велат дека ја укинале пресудата од процедурални причини. Да, но ваши „процедурални причини“. Корупцијата во оваа земја ве хранеше и вас. Еднаш успеавте, овој пат нема!“, заклучила Северина.

Во коментарите под фотографиите од муралот и овој опис, имаше пораки за поддршка од колеги од шоуто, пријатели и обожаватели. Северина досега има над 100.000 лајкови на оваа објава.

Пронајдете не на следниве мрежи: