Во Виена протести против карантинот и задолжителната вакцинација

Loading...

Еден ден откако австриската Влада одлучи да воведе карантин за сите граѓани, кој ќе трае до 13 декември, и задолжителна вакцинација од 1 февруари, противниците на корона мерките организираа протести во центарот на Виена.
Илјадници луѓе се собраа во центарот на градот на неколку локации.
Меѓу демонстрантите беше и политичарот Мартин Рутер кој рече дека нема да дозволи присилна вакцинација.
RT го пренесува протестот во живо:

loading...
Loading...