Во Данска издадено предупредување за гасна криза

Десетици компании се соочуваат со затворање доколку се намали снабдувањето со енергија, соопшти данската индустриска групација.

Во Данска издадено предупредување за гасна криза

Данска се соочува со криза во снабдувањето со природен гас што може да доведе до скок на трошоците за домашно производство и затворање на десетици компании, предупреди во четвртокот Троелс Ранис, индустриски директор во Конфедерацијата на данската индустрија.

„Не правете грешка, ние сме во многу сериозна ситуација и може да завршиме во вистинска криза со снабдувањето со гас. А тоа значи дека компаниите кои не се заштитени ризикуваат целосно да бидат затворени, а тоа може да биде скапо“, изјави Ранис за данската телевизија ДР.

Тој мислеше на таканаречените „незаштитени компании“, на кои ќе им се прекине снабдувањето со гас во случај на вонредна состојба во данскиот гасовод. Според Агенцијата за енергетика на земјата, околу 50 компании се на списокот за гасната 2022-2023 година.

„Цените на бензинот повторно значително се зголемуваат, а тоа го прави многу поскап производството за данските компании, а на крајот стоката станува поскапа – исто така и за Данците“, рече Ранис.

Коментарите следуваат по минатонеделниот скок на европските цени на природниот гас, откако рускиот Гаспром ги намали испораките преку гасоводот Северен тек за 60%. Компанијата го обвини намалувањето на германскиот снабдувач на опрема Сименс енерџи, кој не успеа навреме да ги врати пумпните единици за гас во компресорската станица. Германија ја критикуваше одлуката како политичка.

Испораките за Финска, Полска, Бугарија, данскиот Орстед и холандската компанија ГасТера веќе се прекинати поради нивното одбивање да платат за гас во рубли.

Според ДР, со речиси 70% полни складишта, Данска сè уште не останува без бензин. Сепак, минатата недела беше објавено дека зголемените трошоци за енергија принудија некои земји на ЕУ да се намалат во резервите на гас, што доведе до намалување на нивото на складирање во блокот за прв пат во два месеци.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.