Во Кина откриен нов вирус, заразени се 35 лица

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска провинција Шандонг и централната кинеска провинција Хенан, а досега има заразено 35 лица во двете провинции, се вели во написот објавен во Нов Медицински весник на Англија (NEJM) од научници од Кина и Сингапур.

Стапката на смртност е вчудовидувачки голема: 👇

Хенипавирусот може да предизвика тешки болести кај животните и луѓето и е класифициран како вирус на ниво на биосигурност 4 со стапка на смртност помеѓу 40-75 проценти, според Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека тоа е многу повисока од стапката на смртност на коронавирусот.

Симптомите досега утврдени се: 👇

Научниците вклучени во студијата забележаа дека овој новооткриен хенипавирус, кој можеби потекнува од животни, е поврзан со некои фебрилни случаи, при што заразените луѓе доживуваат симптоми како треска, замор, кашлица, анорексија, мијалгија (мускулна болка) и гадење.
Во Кина откриен нов вирус, заразени се 35 лица

Нов тип на хенипавирус е пронајден во примероци од брис од грло од фебрилни пациенти во источна Кина со историја на неодамнешен контакт со животни, пренесува Nova.rs, повикувајќи се на Global Times.

Научниците вклучени во студијата забележаа дека овој новооткриен хенипавирус, кој можеби потекнува од животни, е поврзан со некои фебрилни случаи, при што заразените луѓе доживуваат симптоми како треска, замор, кашлица, анорексија, мијалгија (мускулна болка) и гадење.

Понатамошната истрага покажа дека 26 од 35 случаи на инфекција со Лангија хенипавирусот во провинциите Шандонг и Хенан развиле клинички симптоми како треска, раздразливост, кашлица, анорексија, мијалгија, гадење, главоболка и повраќање.

Хенипавирусот е една од важните причинители на зооноза во азиско-пацифичкиот регион, објавија шангајските медиуми thepaper.cn, истакнувајќи дека и вирусот Hendra (HeV) и Nipah вирусот (NiV) од овој род се знае дека можат да ги инфицираат луѓето преку овошје. лилјаци, кои се природни домаќини на двата вируса.

Хенипавирусот може да предизвика тешки болести кај животните и луѓето и е класифициран како вирус на ниво на биосигурност 4 со стапка на смртност помеѓу 40-75 проценти, според Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека тоа е многу повисока од стапката на смртност на коронавирусот.

Сепак, во моментов не постои вакцина или третман за хенипавирус и единствениот третман е супортивна нега за справување со компликации.

Случаите на Langia henipavirus досега не биле фатални или многу сериозни, така што нема потреба од паника, рече Ванг Линфа, професор во Програмата за новозаразни болести на Медицинскиот факултет Дјук-НУС, кој беше вклучен во студијата, додавајќи дека ова се уште е причина за тревога бидејќи многу вируси кои постојат во природата имаат непредвидливи резултати кога ги инфицираат луѓето.

Досега, не е пронајдено значајно просторно или временско групирање на Langia henipavirus, што значи дека преносот на вирусот од човек на човек не е докажан, иако претходните извештаи сугерираат дека вирусот може да се пренесе од човек на човек.

Корона вирусот нема да биде последната заразна болест што ќе предизвика светска пандемија, бидејќи новите заразни болести ќе имаат зголемено влијание врз секојдневниот живот на луѓето – рече Ванг Ксињу, заменик главен лекар во одделот за заразни болести на болницата Хуашан на Универзитетот Фудан.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.