ВО ОВОЈ СТАН ЖИВЕЕШЕ ТОШЕ ПРОЕСКИ: СЕ УШТЕ СЕ СТОИ НЕДОПРЕНО (видео на 24сата.хр)

Македонскиот пејач Тодор Тоше Проески почина на 16 октомври 2007 година во Хрватска, оставајќи зад себе многу убави дела, но и многу луѓе кои плачеа. Го сакаше цел Балкан и така го доби името „Балканско славејче“.

ВО ОВОЈ СТАН ЖИВЕЕШЕ ТОШЕ ПРОЕСКИ: СЕ УШТЕ СЕ СТОИ НЕДОПРЕНО (видео на 24сата.хр)

Сите знаеме дека е роден во Прилеп, а родното место му било Крушево, но ретко кој знае дека Тоше живеел сам во Скопје.

Во продолжение погледнете го видеото од неговиот стан снимено од порталот 24.sata.hr:

ВО ОВОЈ СТАН ЖИВЕЕШЕ ТОШЕ ПРОЕСКИ: СЕ УШТЕ СЕ СТОИ НЕДОПРЕНО (видео на 24сата.хр)

Израснал во Крушево, град кој се наоѓа во западниот дел на Македонија. Својот талент за музика го наследил од мајка му Доменика која прекрасно пее и татко му Никола кој свири на мандолина и гитара. Тие ги препознаа неговите способности и го поддржаа да го продолжи своето образование. На музичката ориентација на Тоше влијаела неговата постара сестра Дора, со која слушал рок музика.

Трагична смрт

На 16 октомври околу 06:20 часот Тоше загина во сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Е70 Загреб-Липовац на патот од Скопје кон Загреб. Освен него, во автомобилот биле и возачот и пријател на пејачката Георгиј Георгијевски и менаџерката Љиљана Петровиќ.

Се претпоставува дека поради големата брзина удриле во камионот. Бидејќи бил на совозачкото место, Тоше починал, додека возачот се здобил со тешки телесни повреди, а управителот со полесни повреди. Во моментот на судирот сите спиеле, дури и возачот.

Воздушните перничиња не се отворија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.