Во Охрид се отвора бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

„Цар Борис Трети“ е името на новиот бугарски клуб кој денеска ќе се отвори во Охрид.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица најавија протест против отворањето на вториот клуб во земјава кој носи име на уште еден соработник на фашизмот.

Во Охрид се отвора бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Претходно, во Битола беше отворен клубот т.н. Културен центар „Иван Ванчо Михајлов“.

Опозициските партии повикаа на масовен протест денес, а осуди стигнаа и од Еврејската заедница во Македонија од каде велат дека ова за нив преставува акт на повампирување на ликови од фашистичкиот период на Бугарија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.