Во ПМС, јадете смокви

Експертите препорачуваат во деновите кога жените се во ПМС да јадат смокви затоа што тоа ќе им го смири организмот, ќе им ги олесни болките, ќе ја смири напнатоста и чувството на стрес.
Смоквите се ризница на витамини: Б комплекс, А, Ц, Е и К, богати се со железо, калиум, калциум а сето тоа е многу важно за нормално функционирање на организмот.


Важна напомена – иако многумина мислат дека смоквите се многу калорични, во 100 грама смокви се наоѓаат 74 калории, а содржат 80 отсто вода и околу 0 отсто природен шеќер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.