Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 58
-Куманово 5
-Дебар 2
-Штип 5
-Прилеп 4
-Тетово 5
-Струга 6
-Велес 1
-Битола 5
-Охрид 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 6
-Струмица 14
-Кочани 18
-Пробиштип 1
-Берово 4
-Валандово 4
-Делчево 3
-Свети Николе 3
-Кичево 2

Починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од:

-Скопје 32
-Куманово 17
-Штип 5
-Прилеп 7
-Тетово 7
-Струга 6
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 15
-Струмица 5
-Крива Паланка 2
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Пехчево 5
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 1
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.