Во сабота, на 27 август, во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Тупаници“

Во сабота, на 27 август, во кафе-книжарницата „Буква“ со
почеток во 20 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Тупаници“ со присуство на
италијанскиот писател Пјетро Гроси. Промоторки на книгата ќе бидат Ирина Талеска и
Катерина Сотирова, која воедно и ја преведе книгата на македонски јазик. Издавачката
куќа ИЛИ-ИЛИ книгата ја издаде неодамна како 207 издание во едицијата „ПРОаЗА“.
Преводот на книгата и гостувањето на авторот е дел од програмата „Креативна
Европа“ на ЕУ. #CreativeEurope4Books
За книгата:
Раскажани со штеделив и моќен глас што потсетува на Хемингвеј, Селинџер и Остер,
трите приказни на Гроси го истражуваат обредот на премин од детски во возрасни
години со кој секој од нас се соочил – и што значи да се биде човек во овие модерни
времиња.
„Тупаници“, „Коњи“ и „Мајмун“се три моќни приказни за полнолетството на
момчињата кои се соочуваат со реалноста и се борат да останат живи во машкиот свет.
Во „Тупаници“, тинејџ боксер-аматер за прв пат влегува во рингот и се наоѓа во судир
со Животот во сета негова мускулеста сила; во „Коњи“, двајцата браќа на прагот од
зрелоста учат да ја играат машката игра на својствен, болен начин; а во „Мајмунот“,
еден млад човек сфаќа дека за да останеме здрави и да преживееме на овој свет,
треба да ги жртвуваме нашите детски соништа.
За авторот:
Пјетро Гроси, писател и преведувач, е роден 1978 година во Фиренца, a моментно
живее и работи во Тоскана. Во 2006 година ja објави книгата „Тупаници“, која стигна до
финалето на многу книжевни награди, вклучувајќи ги и престижните „Viareggio“ и
„Strega“. Книгата ги освои наградите „ Cocito Montà D’alba“, „Chiara“, „Fiesole Narrative “
за автори под 40 години, како и наградата „Pistoia del Ceppo“. Во 2010 година,
англиската верзија на книгата насловена „Fists“, објавена од „Pushkin press“, беше
финалист за наградата за странска литература која ја доделува „Independent“. Истата
година авторот ја освои и „Campiello Europe Prize“.
Критика:
„Пјетро Гроси напиша три приказни кои можеби и самите сте сакале да ги напишете“.
Ла Република
„Постои повеќе моќ и патос во ова кратко парче безвременска проза отколку во
повеќето густо напишани романи“. Даниел Хан, Индипендент
“Неговата страст кон Хемингвеј, Фокнер и Филип Рот може да си види во ова
едноставно, прецизно и интензивно пишување“. Ил Џурнале

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.