Во САД се води безпоштедна борба меѓу левицата и десницата, меѓу Трамп и Демократската партија

Loading...

Во САД се води безпоштедна борба меѓу левицата и десницата, меѓу Трамп и Демократската партија.

Претседателот Трамп се постави себеси во епицентарот на „бунтот против заклучувањето“ со твитање на „Ослободете ја Минесота“ во петокот.

Брзо потоа твиташе дека Мичиген и Вирџинија исто така треба да бидат ослободени.

Сите три држави имаат демократски гувернери кои се соочуваат со протести од жители кои веруваат дека наредбите да останат дома, отишле предалеку и се против демократските принципи на американското општество.

Твитовите на Трамп се ОДРАЗ на  она што тој рече во четвртокот на брифингот за печатот во Белата куќа.

Таму тој и работната група за коронавирус им понудија нови насоки на гувернерите и им врачија широка моќ да ги отворат економиите на нивните држави.

Трамп исто така одби да застане рамо до рамо со демонстрантите, иако забележа дека протестантите и тој мислат исто, односно дека тие го поддржуваат во неговото раководење со САД.

Наоружаните американци излегоа на улиците.

Во средата илјадници демонстранти се појавија на улиците на Мичиген во своите возила да демонстрираат против наредбата на Витмер (гувернерот) – најстрогата во нацијата. Витмер им забрани на жителите да ги посетуваат своите соседи и им порача на големите трговци на мало да ги затворат деловите на продавниците кај што се продаваат потребштини за подобрување на домот. Протестот – беше осмислен од Конзервативната коалиција во Мичиген и Фондот за слобода на Мичиген, кој е поврзан со семејството на секретарот за образование на Трамп, Бетси Девос.

Протестантите беа пред резиденцијата на Гувернерот на таа држава. Носеа обележја на Трамп. И тие исто како и во другите држави бараа што поскоро отворање на фирмите и економијата.

ПРОЧИТАЈТЕ УШТЕ И:

Трамп ја обвини Кина дека ги сокрива вистинските бројки околу КОРОНА ВИРУСОТ

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...